Matura z matematyki. Co warto o niej wiedzieć?

Jeśli jesteśmy uczniami szkoły średniej, to zapewne wiemy, że szkoła kończy się egzaminem maturalnym. Jest to egzamin, do którego się przygotowujemy, można powiedzieć, że od niego w dużej mierze zależy całe życie szkolne i przyszłość. Brzmi przerażająco? Z pewnością tak, zwłaszcza jeśli niektóre z tematów są szczególnie trudne. Matematyka, przedmiot, którym pasjonują się licealiści, to przedmiot, który w ostatnich latach był “oblewany” najbardziej i choć podstawy z roku na rok są coraz łatwiejsze, maturzyści zdecydowanie boją się tego egzaminu. Trygonometria, funkcje, logarytmy, ciągi – możemy drżeć na te pojęcia, ale nie martwmy się, musimy tylko wykorzystać odpowiednie książki do nauki.

Jak się przygotować?

W głównej mierze powinniśmy przyjść na egzamin z dozwolonymi akcesoriami, czyli czarnym długopisem, linijką, kompasem automatycznym (nie zwykłym długopisem) i kalkulatorem. Ten ostatni to naprawdę przydatne narzędzie, zwłaszcza w chwilach stresu, kiedy łatwo o pomyłki w najprostszych obliczeniach. Warto też mieć przy sobie butelkę dodatkowej wody – taki zastrzyk wody pomaga nam zapanować nad emocjami w chwilach stresu. Dostaniemy też arkusz matematyczny z najważniejszymi wzorami, ale warto znać kilka niewymienionych.

Jak wygląda sama matura?

Ta pierwsza część testu jest znacznie prostsza, zadanie nie wymaga wielkich umiejętności, często mamy do dyspozycji pomoce, takie jak wykresy funkcji, a analizujemy tylko cztery wyniki. To z pewnością ułatwia sprawę. Zadanie otwarte wymaga nieco większej wprawy w rozwiązywaniu zadań matematycznych, ale nie przejmuj się – pamiętaj, że to wciąż poziom podstawowy.

A więc jak i czego się uczyć?

W głównej mierze warto skupić się na zadaniach, które co roku są te same i po prostu nauczyć się je rozwiązywać. Jeśli rozwiążemy wszystkie arkusze i uda nam się rozwiązać większość z tych zadań, sukces mamy gwarantowany. W Internecie możemy znaleźć wiele poradników, w których egzamin maturalny z poprzednich lat jest rozwiązywany krok po kroku, a każdy krok jest dodatkowo tłumaczony. Jeśli przez 10 minut dziennie będziemy zapamiętywać jeden typ zadania, to na pewno go zapamiętamy. Warto wiedzieć, że matura z matematyki wymaga od nas tylko zrozumienia ćwiczenia z arkusza. Pamiętajmy, aby w zadaniach zamkniętych nie zostawiać pustych odpowiedzi (zawsze można dostać punkty), a w zadaniach otwartych starajmy się chociaż coś narysować – za to też dostaniemy punkty.